2nd Action Plan ErUM-Data Community Meeting

Thursday, 1 July 2021 - 08:30
Zoom

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
1 Jul 2021
AM
08:30
Opening - Martin Erdmann (RWTH Aachen University) (until 08:40) ()
08:30 Opening/Welcome - Martin Erdmann (RWTH Aachen University)   ()
08:40
Session 1 - Bridget Murphy (Kiel University) Erik Bründermann (KIT) (until 09:40) ()
08:40 Convolutional Neural Networks - Stefan Funk (ECAP)   ()
08:50 Recurrent Neural Networks - Uwe Klemradt (RWTH Aachen University)   ()
09:00 Graph Neural Networks - Andreas Salzburger (CERN)   ()
09:10 Discussion - Convolutional NN - Breakout Room - Stefan Funk (ECAP)   ()
09:10 Discussion - Graph NN - Breakout Room - Andreas Salzburger (CERN)   ()
09:10 Discussion - Recurrent NN - Breakout Room - Uwe Klemradt (RWTH Aachen University)   ()
09:40 --- Plenary - Coffee Break ---
10:00
Session 2 - Tobias Richter (European Spallation Source ERIC) Kilian Schwarz (GSI) (until 11:00) ()
10:00 Adversarial Neural Networks - Thomas Kuhr (BELLE (BELLE II Experiment))   ()
10:10 Outlier & Anomaly Detection Neural Networks - Gregor Kasieczka (Institut fuer Experimentalphysik / UHH)   ()
10:20 Invertible Neural Networks - Anja Butter (ITP Heidelberg)   ()
10:30 Discussion - Adversarial NN - Breakout Room - Thomas Kuhr (BELLE (BELLE II Experiment))   ()
10:30 Discussion - Invertible NN - Breakout Room - Anja Butter (ITP Heidelberg)   ()
10:30 Discussion - Outlier & Anomaly Detection NN - Breakout Room - Gregor Kasieczka (Institut fuer Experimentalphysik / UHH)   ()
11:00 --- Plenary - Coffee Break ---
11:30
Session 3 - Marcus Brüggen (UHH) Tim Ruhe (TU Dortmund) (until 12:30) ()
11:30 Introspection Neural Networks - Jonas Glombitza (RWTH AACHEN UNIVERSITY)   ()
11:40 Reinforcement Learning - Erik Bründermann (KIT)   ()
11:50 Information Field Theory - Torsten Ensslin (MPA)   ()
12:00 Discussion - Information Field Theory - Breakout Room - Torsten Ensslin (MPA)   ()
12:00 Discussion - Introspection NN - Breakout Room - Jonas Glombitza (RWTH AACHEN UNIVERSITY)   ()
12:00 Discussion - Reinforcement Learning - Breakout Room - Erik Bründermann (KIT) Andrea Santamaria (KIT)   ()
PM
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
Session 4 - Judith Reindl Christian Gutt (Universität Siegen) (until 15:30) ()
14:00 Mathematics - KoMSO - Peter Maass (ZeTeM, University of Bremen)   ()
14:30 Science and Industry 1 - Manuel Molina Vogelsang (Fraunhofer IMW)   ()
14:45 Science and Industry 2 - Karl Trela (Fraunhofer IMW)   ()
15:00 Discussion - Education - Breakout Room - Andreas Haungs (Karlsruhe Institute of Technology - KIT)   ()
15:00 Discussion - Mathematics - Breakout Room   ()
15:00 Discussion - Object Identification - Breakout Room - Judith Reindl   ()
15:00 Discussion - Science and Industry - Breakout Room - Manuel Molina Vogelsang , Dr. Karl Trela   ()
15:30
Discussion - Bridget Murphy (Kiel University) Andreas Haungs (CMS (CMS-Experiment)) (until 16:00) ()
15:30 Discussion / Conclusions of the day - Andreas Haungs (CMS (CMS-Experiment)) Bridget Murphy (Kiel University)   ()