2nd Action Plan ErUM-Data Community Meeting

Europe/Berlin
Zoom

Zoom

Andreas Haungs (CMS (CMS-Experiment)) , Bridget Murphy (Kiel University) , Christian Gutt (Universität Siegen) , Erik Bruendermann (KIT) , Kilian Schwarz (GSI) , Markus Schumacher (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg) , Martin Erdmann (RWTH Aachen University)
Description

From Big Data to Smart Data: Digitalisation in basic scientific research

Welcome

The BMBF has published the action plan ErUM-Data - from Big Data to Smart Data in November 2020. 

Following the first Action Plan ErUM-Data Community Meeting on January, 18th-19th, 2021 (link) we held the cross-community 2nd Action Plan ErUM-Data Community Meeting in response to the call for proposals in ErUM-Data. For further information see PT-DESY (link, also note/review the documents of the information event on June 24th, 2021, link). 

To facilitate match-up of cross-community teams with common interests for the ErUM-Data Community we created the long-term indico-site ErUM-Data Community Information Exchange (link) collecting researcher's interests, the above links and general information.

For this meeting here, please create an indico-account, if you do not have one, log-in, register and visit the detailed and short-version/convener timetable for the schedule.

Thank you for your participation.

If you would like more information, you are welcome to contact the chairs/organizers via their email-addresses encoded in the names below. Those are visible once you have created an indico-account for yourself and logged-in.
 

Image copyright CERN/Thomas Mc Cauely

Registration
Your registration to the 2nd Action Plan ErUM-Data Community Meeting
Participants
  • Achim Stahl
  • Adrian Oeftiger
  • ahmad alzoubi
  • Alevtina Smekhova
  • Alexander Hinderhofer
  • Alexander Kappes
  • Alexander Mann
  • Alexander Schmidt
  • Alexey Ershov
  • Amir Tosson
  • Anastasia Galkin
  • Anastasios Belias
  • Andrea Santamaria Garcia
  • Andreas Döpp
  • Andreas Fehlner
  • Andreas Haungs
  • Andreas Salzburger
  • André Hilger
  • Anja Butter
  • Anna Nelles
  • Annika Eichler
  • Anton andronic
  • Anton Barty
  • Antonin Sulc
  • Arno Straessner
  • Astrid Hoelzing
  • Axel Neumann
  • Axel Rosenhahn
  • Bastian Brandt
  • Bastian Pfau
  • Beata Ziaja-Motyka
  • Bernd Hinrichsen
  • Bridget Murphy
  • Britta Höpfner
  • Canrong Qiu
  • Caroline Heneka
  • Christian Gutt
  • Christian Schmitt
  • Christian Voss
  • Christina Krywka
  • Christopher Wiebusch
  • Dennis Noll
  • Detlev Schirmer
  • Dieter Weber
  • Dirk Heinen
  • Dirk Kruecker
  • Dmitry Malyshev
  • Dominik Elsässer
  • Dominik Schwarz
  • Egor Sobolev
  • Erik Bründermann
  • Esther Tobschall
  • Felix Brausse
  • Florian Staier
  • Frank Bertoldi
  • Frank Gaede
  • Frank Schluenzen
  • Gernot Maier
  • Goerschwin Fey
  • Gordian Edenhofer
  • Gregor Kasieczka
  • Guenter Duckeck
  • Hanno Gottschalk
  • Hans-Georg Steinrueck
  • Helena Albers
  • Ina Lommatzsch
  • Ingo Manke
  • Ivan Kisel
  • Jajnabalkya Guhathakurta
  • Jakob Roth
  • Jan Audehm
  • Jan Lüning
  • Jan Mayer
  • Jan Steinheimer
  • Jens Viefhaus
  • Jens-Uwe Hoffmann
  • Johan Messchendorp
  • Johannes Albrecht
  • Johannes Erdmann
  • Johannes Harth-Kitzerow
  • Johannes Moeller
  • John Bulava
  • Jonas Glombitza
  • Jonathan Leiner
  • Joris Verbiest
  • Judith Reindl
  • Julian Rautenberg
  • Jörn Große-Knetter
  • Jürgen Neuhaus
  • Kai Leffhalm
  • Kai Zhou
  • Karan Molaverdikhani
  • Karl Trela
  • Karl-Heinz Kampert
  • Katharina Dort
  • Kerstin Borras
  • Kilian Schwarz
  • Klaus Ehret
  • Klaus Reygers
  • Lisa Randolph
  • Luis Vera Ramirez
  • Lukas Petersdorf
  • Manfred Peter Fackeldey
  • Manjunath Omana Kuttan
  • Manuel Molina Vogelsang
  • Marc Pelizäus
  • Marcel Kunze
  • Marcus Brüggen
  • Marie Tolkiehn
  • Marina Ganeva
  • Mario Teixeira Parente
  • Marius Retegan
  • Markus Cristinziani
  • Markus Elsing
  • Markus Risse
  • Markus Schumacher
  • Martin Erdmann
  • Martin Meven
  • Martin Müller
  • Maxence Thevenet
  • Michael Krämer
  • Michael Schmelling
  • Michele Caselle
  • Miriam Amin
  • Miriam Fritsch
  • Moein Fakhari
  • Nicolas Hayen
  • Noah Nachtigall
  • Olaf Kaczmarek
  • Olaf Magnussen
  • Olaf Schwarzkopf
  • Oleksii Turkot
  • Oliver Freyermuth
  • Oliver Schulz
  • Oliver Wendt
  • Otmar Biebel
  • Pablo Javier Bereciartua
  • Peter Maass
  • Peter Schilke
  • Peter Wienemann
  • Philip Ruehl
  • Philipp Fürst
  • Quast Günter
  • Rajendra Prasad Giri
  • Reinhard Neder
  • Roger Wolf
  • Roland E. Mainz
  • Roland Müller
  • Ruth Kempf
  • Sabrina Appel
  • Sarah La Pointe
  • Sarah Rudigkeit
  • Sebastian Degener
  • Shahab Sanjari
  • Shaukat Khan
  • Sonja Timmermann
  • Stefan Funk
  • Susanne Pfalzner
  • Sven Simon
  • Tetyana Galatyuk
  • Thomas Bretz
  • Thomas Eberl
  • Thomas Kress
  • Thomas Kuhr
  • Thomas Möller
  • Thorsten Kollegger
  • Tilman Plehn
  • Tilo Wettig
  • Tim Ruhe
  • Tobias Arlt
  • Tobias Stockmanns
  • Tomas Farago
  • Torsten Ensslin
  • Uli Katz
  • Ulrich Husemann
  • Uwe Klemradt
  • Werner Hofmann
  • Wiebke Lohstroh
  • Wiebke Schubotz
  • Wolfgang Ehrenfeld
  • Wolfgang Rhode
  • Wolfgang Wagner
  • Wolfram Helml
  • Xiao Sun
  • Yiyong Han
  • Yuri Campbell
  • Yves Kemp
    • 08:30 08:40
      Opening: Welcome
      Convener: Martin Erdmann (RWTH Aachen University)
    • 08:40 09:40
      Session 1: Neural Networks & Data Symmetries
      Conveners: Bridget Murphy (Kiel University) , Erik Bründermann (KIT)
      • 08:40
        Convolutional Neural Networks 10m
        Speaker: Stefan Funk (ECAP)
      • 08:50
        Recurrent Neural Networks 10m
        Speaker: Uwe Klemradt (RWTH Aachen University)
      • 09:00
        Graph Neural Networks 10m
        Speaker: Andreas Salzburger (CERN)
      • 09:10
        Discussion - Convolutional NN - Breakout Room 30m
        Speaker: Stefan Funk (ECAP)
      • 09:10
        Discussion - Graph NN - Breakout Room 30m
        Speaker: Andreas Salzburger (CERN)
      • 09:10
        Discussion - Recurrent NN - Breakout Room 30m
        Speaker: Uwe Klemradt (RWTH Aachen University)
    • 09:40 10:00
      Plenary - Coffee Break 20m
    • 10:00 11:00
      Session 2: Autonomous Model Building
      Conveners: Tobias Richter (European Spallation Source ERIC) , Kilian Schwarz (GSI)
      • 10:00
        Adversarial Neural Networks 10m
        Speaker: Thomas Kuhr (BELLE (BELLE II Experiment))
      • 10:10
        Outlier & Anomaly Detection Neural Networks 10m
        Speaker: Gregor Kasieczka (Institut fuer Experimentalphysik / UHH)
      • 10:20
        Invertible Neural Networks 10m
        Speaker: Anja Butter (ITP Heidelberg)
      • 10:30
        Discussion - Adversarial NN - Breakout Room 30m
        Speaker: Thomas Kuhr (BELLE (BELLE II Experiment))
      • 10:30
        Discussion - Invertible NN - Breakout Room 30m
        Speaker: Anja Butter (ITP Heidelberg)
      • 10:30
        Discussion - Outlier & Anomaly Detection NN - Breakout Room 30m
        Speaker: Gregor Kasieczka (Institut fuer Experimentalphysik / UHH)
    • 11:00 11:30
      Plenary - Coffee Break 30m
    • 11:30 12:30
      Session 3: Analytics – Objectives - Uncertainties
      Conveners: Marcus Brüggen (UHH) , Tim Ruhe (TU Dortmund)
      • 11:30
        Introspection Neural Networks 10m
        Speaker: Jonas Glombitza (RWTH AACHEN UNIVERSITY)
      • 11:40
        Reinforcement Learning 10m
        Speaker: Erik Bründermann (KIT)
      • 11:50
        Information Field Theory 10m
        Speaker: Torsten Ensslin (MPA)
      • 12:00
        Discussion - Information Field Theory - Breakout Room 30m
        Speaker: Torsten Ensslin (MPA)
      • 12:00
        Discussion - Introspection NN - Breakout Room 30m
        Speaker: Jonas Glombitza (RWTH AACHEN UNIVERSITY)
      • 12:00
        Discussion - Reinforcement Learning - Breakout Room 30m
        Speakers: Andrea Santamaria (KIT) , Erik Bründermann (KIT)
    • 12:30 14:00
      Lunch Break 1h 30m
    • 14:00 15:30
      Session 4: Mathematics & Industry
      Conveners: Christian Gutt (Universität Siegen) , Judith Reindl
      • 14:00
        Mathematics - KoMSO 30m
        Speaker: Peter Maass (ZeTeM, University of Bremen)
      • 14:30
        Science and Industry 1 15m
        Speaker: Manuel Molina Vogelsang (Fraunhofer IMW)
      • 14:45
        Science and Industry 2 15m
        Speaker: Karl Trela (Fraunhofer IMW)
      • 15:00
        Discussion - Education - Breakout Room 30m
        Speaker: Andreas Haungs (Karlsruhe Institute of Technology - KIT)
      • 15:00
        Discussion - Mathematics - Breakout Room 30m
      • 15:00
        Discussion - Object Identification - Breakout Room 30m
        Speaker: Judith Reindl
      • 15:00
        Discussion - Science and Industry - Breakout Room 30m

        Moderators: Manuel Molina Vogelsang, Dr. Karl Trela
        Fraunhofer-Zentrum für Internationales Management und Wissensökonomie IMW, Leipzig

        https://www.imw.fraunhofer.de/de/forschung/innovationspolitik/team/manuel-molina-vogelsang.html
        https://www.imw.fraunhofer.de/de/forschung/innovationspolitik/team/Karl_Trela.html

        Speaker: Manuel Molina Vogelsang , Dr. Karl Trela
    • 15:30 16:00
      Discussion: Conclusions of the day
      Conveners: Andreas Haungs (CMS (CMS-Experiment)) , Bridget Murphy (Kiel University)
      • 15:30
        Discussion / Conclusions of the day 30m
        Speakers: Andreas Haungs (CMS (CMS-Experiment)) , Bridget Murphy (Kiel University)