23-26 September 2014
DESY Hamburg
Europe/Berlin timezone

Participant List

208 participants

First Name Last Name Affiliation
Abraheem A. Mohammed Univ. of Zakho
Ahmad Galea Univ. of Oslo
Ahmad Moursy CFP at Zewail City
Ahmed Ali DESY
Aleksei Zaiats Kazan Federal Univ.
Alessio Notari Univ. of Barcelona
Alexander Parkhomenko Yaroslavl State Univ.
Alexander Westphal DESY
Alexandre Payez DESY
Amine Ahriche Univ. Jijel
Ana Elena Dumitriu University of Bucharest,Faculty of Physics
Andre Hessler TU - Munich
Andreas Deser ITP Hannover
Andreas Kapfer MPI Munich
Andreas Ringwald DESY
Andreas Weiler DESY / CERN
Andrei Linde Stanford University
Andrew Powell Univ. of Oxford
Andrey Saveliev Univ. Hamburg
Angelika Fertig AEI Potsdam
Arjen van Vliet Univ. of Hamburg
Arnd Behring DESY
Arthur Hebecker Univ. of Heidelberg
Arun Pandey PRL, Ahmedabad
Azadeh Maleknejad IPM, Tehran
Barbara Schrempp DESY & U. Kiel
Benedict Broy DESY
Bert Vercnocke Univ. of Amsterdam
Bhupal Dev Univ. of Manchester
Bijan Chokoufe DESY
Bithika Jain Univ. of Syracuse
Björn Herrmann LAPTH / Univ. of Savoy
Carlos Frenk Univ. Durham
Christoph Borschensky Univ. Münster
Clemens Wieck DESY
Cristina Guerrero DESY
Cristóbal Corral Univ. Federico Santa María
Daniel Boriero Univ. of Bielefeld
Daniel Harlow Princeton
David Ciupke DESY
David Marsh Univ. of Oxford
David Nolde Univ. of Basel
Deividas Sabonis TU - Munich
Diederik Roest Univ. of Groningen
Dinesh Kumar IIT Bombay
Dominik Schwarz Univ. of Bielefeld
Dries Coone Univ. of Groningen
Edoardo Vescovi Humboldt Univ. Berlin
Ekrem Oguzhan Angüner Humboldt Univ.
Ekta Shah IIT Bombay
Elli Pomoni DESY
Emmanuel Saridakis Baylor U.
Encieh Erfani IPM, Tehran
Erik Schumacher TU Dortmund
Eva Popenda PSI, Villigen
Fabian Ruehle DESY
Federico Dradi Univ. Göttingen
Federico Urban Univ. Libre de Bruxelles
Florian Führer ITP, Heidelberg
Francesca Calore GRAPPA Institute
Francesca Day Univ. of Oxford
Francesco Dighera TU - Munich
Francisco Gil Pedro DESY
François Bouchet Inst. d'Astrophysique de Paris
Fridger Schrempp DESY
Gabriella Piccinelli UNAM, México
Gary Shiu Univ. of Wisconsin/Hong Kong IAS
Geoffrey Beck Univ. of the Witwatersrand
Georg Weiglein DESY
Glauber Carvalho Dorsch Univ. of Sussex
Govardhan Pudasaini Univ. of Leipzig
Gudrun Hiller TU Dortmund
Guenter Sigl Univ. of Hamburg
Handhika Ramadhan Universitas Indonesia
Hans Kastrup DESY
Hans Peter Nilles Univ. of Bonn
Hartmann Römer Univ. of Freiburg
Heeseung Zoe UNIST
Heinrich Päs TU Dortmund
Hussain FARHAT Univ. of Gujrat
Ido Ben-Dayan DESY
Ilmar Gahramanov Humboldt Univ. Berlin
Ingo Rues DESY
Isabel Mira Oldengott Univ. of Bielefeld
Istvan Montvay DESY
Jacques Wagstaff Hamburg University
Jafar khodagholizadeh IPM, Tehran
Jan Heisig RWTH Aachen
Jan Louis Univ. of Hamburg
Jan Novak Inst. of Mathematics, Prague
Jan-Willem van Holten Nikhef, Amsterdam
Jasper Hasenkamp New York University
Jaume Garriga Univ. of Barcelona
Jonas Reuter BCTP, Bonn
Jorge S. Diaz KIT
Joseph Conlon Oxford Univ.
Julia Herrmann DESY
Julian Stöckel DESY
Karim Salehi Moscow State Univ.
Karl Koller LMU Munich
Kenji Kadota IBS, Daejeon
Kiran Adhikari Golden Gate Int. College
Kohei Kamada EPFL
Koji Ishiwata DESY
KOUSHIK DUTTA Saha Inst., Kolkata
Kwang Sik Jeong CTPU, IBS
Laura Covi Univ. Göttingen
Laura Sagunski DESY
Leila Ali Cavasonza RWTH Aachen
Lorenzo Bianchi Humboldt Univ. Berlin
Luca Amendola ITP, Univ. Heidelberg
Lucila Zarate Univ. of Hamburg
Lukas Witkowski Univ. Heidelberg
Magdalena Zenglein TU Dortmund
Maikel de Vries DESY
Mandour Tallema Cairo Univ.
Marc Sangel Univ. Bielefeld
Marco Scalisi Univ. of Groningen
Margarete Muehlleitner KIT
Mario Galante Univ. of Groningen
Mark Hindmarsh Univ. of Sussex
Markus Diehl DESY
Markus Dierigl DESY
Markus Ebert DESY
Markus Rummel Univ. of Oxford
Martin Krauss INFN Frascati
Martin Sprenger DESY
Martin Vollmann Univ. of Hamburg
Martin Winkler DESY
Masato Minamitsuji CENTRA, IST
Mathias Garny CERN
Mathieu Pellen RWTH Aachen
Mauro Pieroni APC-Paris
Maximilian Fallbacher TU - Munich
McCullen Sandora CP3-Origins
Michael Duerr MPI, Heidelberg
Michael G. Schmidt Univ. Heidelberg
Michele Re Fiorentin Univ. of Southampton
Mikhail Kalmykov Univ. of Hamburg
Mohamedou MohamedLemine Mohammed V Univ., Rabat
Mohammed Al-Alawi Univ. of Aberdeen
Muhammad Sohail Riphah Int. Univ., Islamabad
Najam Najam Univ. of Gujrat
Narendra Sahu IIT Hyderabad
Natacha Leite Univ. of Hamburg
Natalia Toro Perimeter Institute
Ninetta Saviano IPPP, Univ. Durham
Ould Ne Mohamed Lemine Mohammed V Univ., Rabat
Parampreet Singh Walia Univ. of Oslo
Paul Moch TU - Munich
Pelin PAT Univ. of Istanbul
Peter Niksa Univ. of Bielefeld
Philipp Sicking TU Dortmund
Pierre Binetruy APC, Univ. Paris Diderot
Rafael Alves Batista Univ. of Hamburg
Rafael Cerezo Univ. of Granada
Rajeev Kumar Jain Univ. of Southern Denmark
Rashid Sunyaev MPA Garching
Remko Klein Univ. of Groningen
Renata Kallosh Stanford University
Rhiannon Gwyn AEI Potsdam
Ricardo José Zambujal Ferreira CP3-Origins
Richard Galvez Univ. of Syracuse
Rolf Kappl BCTP, Bonn
Rose Lerner DESY
Ruth Durrer Univ. of Geneva
Sabir Ramazanov Univ. Libre de Bruxelles
Salah Nasri Univ. United Arab Emirates
Saleh Qutub Univ. of Lancaster
Samae Bagheri Univ. of Bielefeld
Sami Jaber An-Najah National Univ., Nablus
Sangam Lamichhane Golden Gate Int. College
Sarah Aghababaei Mobarakeh Isfahan Univ. of Thechnology
Sayantan Choudhury Indian Statistical Inst.
Sebastian Konopka ASC/LMU Munich
Sergey Ketov TMU/Kavli IPMU
Sheida Hassani Sharif Univ. Tehran
Shinta Kasuya Univ. of Kanagawa
Shruti Patel DESY
Simone Dresti Univ. Göttingen
Spyridon Talaganis Univ. of Lancaster
Sreenath Vijayakumar IIT Madras
Stefan Antusch Univ. of Basel
Stefan Liebler Univ. of Hamburg
Stefano Orani Univ. of Basel
Supratik Pal Indian Statistical Inst.
Suvodip Mukherjee IUCAA, Pune
Sven Krippendorf Univ. of Bonn
Takahiro Terada Univ. of Tokyo
Thaisa Guio Univ. of Bonn
Thomas Grimm MPI Munich
Thomas Konstandin DESY
Thomas Rauh TU Munich
Tim Tait Univ. of California, Irvine
Timon Emken Univ. of Würzburg
Tommi Markkanen Univ. of Helsinki
Tommi Tenkanen Univ. of Helsinki
Torsten Bringmann Univ. of Oslo
Tsutomu Yanagida Kavli IPMU
Utku Demirhan Univ. of Ankara
Valentina Forini Humboldt Univ. Berlin
Valerie Domcke SISSA/INFN
Valery Rubakov INR, Moscow
Vivekanandan Paramu S.N.College, Kollam
Václav Tlapák DESY
Wilfried Buchmuller DESY
Yannick STOLL LAPTh, Annecy le Vieux
Yuko Urakawa IAR, Nagoya University