PETRA IV Beamline Portfolio Users' Workshop

from Wednesday, 29 September 2021 (13:00) to Thursday, 30 September 2021 (19:15)
Online

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
29 Sep 2021
30 Sep 2021
AM
PM
13:00
Welcome and Introduction - Stephan Klumpp (FS-PETRA) (until 13:40) ()
13:00 Welcome and Introduction - Christian Schroer (FS-PETRA)   ()
13:20 The Route to the PETRA IV Beamline Portfolio - Kai Bagschik (FS-PETRA)   ()
13:40 --- Coffee Break ---
13:55
X-ray Spectroscopy Beamlines - Hans-Christian Wille (FS-PETRA-S) (until 15:25) ()
13:55 X-ray Absorption and Emission Spectroscopy Beamline - Wolfgang Caliebe (FS-PETRA-S (P64))   ()
14:05 Material Science Lab Beamline - Wolfgang Caliebe (FS-PETRA-S (P64))   ()
14:15 High Brilliance XAFS and Q-EXAFS Beamline - Edmund Welter (FS-PETRA-S (P65))   ()
14:25 Nuclear Resonance and X-ray Raman Scattering Beamline - Hlynur Gretarsson (FS-PETRA-S (P01)) Ilya Sergeev (FS-PETRA-S (P01))   ()
14:35 Resonant X-ray Scattering Beamline - Hlynur Gretarsson (FS-PETRA-S (P01)) Sonia Francoual (FS-PETRA-S (P09))   ()
14:45 Hard X-ray Photoelectron Spectromicroscopy Beamline - Christoph Schlueter (FS-PETRA-S (P22))   ()
14:55 Discussions   ()
15:25 --- Coffee Break ---
15:45
Macromolecular Crystallography and Biological SAXS Beamlines - Oliver Seeck (FS-PETRA-D) (until 16:45) ()
15:45 High-Throughput and Polychromatic Macromolecular Crystallography - Johanna Hakanpaeae (FS-PETRA-D (P11))   ()
15:55 BioSAXS Beamline - Clement Blanchet (EMBL)   ()
16:05 Cutting-edge and Time-resolved Macromolecular Crystallography - Gleb Bourenkov (EMBL)   ()
16:15 High-Throughput MX and Micro-Tomography of Biological Samples - Thomas Schneider (EMBL)   ()
16:25 Discussions   ()
16:45 --- Coffee Break ---
17:05
VUV and Soft X-ray Beamlines - Kai Bagschik (DESY FS-PE) (until 17:35) ()
17:05 High-Resolution High-Stability Soft X-ray Beamline - Moritz Hoesch (FS-PETRA-S (P04))   ()
17:15 Time-resolved VUV Spectroscopy Beamline - Aleksei Kotlov (FS-PETRA-S (P66))   ()
17:25 Discussions   ()
13:00
X-ray Diffraction and Scattering Beamlines - Oliver Seeck (FS-PETRA-D) (until 14:00) ()
13:00 Advanced Micro-Nano X-ray Scattering Beamline - Stephan Roth (FS-PETRA-D (P03))   ()
13:10 SAXSMAT II Beamline - Sylvio Haas (FS-PETRA-D (P62))   ()
13:20 Surface and Interface Dynamics Beamline - Chen Shen (FS-PETRA-D (P08))   ()
13:30 Powder Diffraction and Chemical Crystallography - Martin Tolkiehn (FS-PETRA-D (P24))   ()
13:40 Discussions   ()
14:00 --- Coffee Break ---
14:20
X-ray Imaging and Coherence Beamlines - Hans-Christian Wille (FS-PETRA-S) (until 15:55) ()
14:20 Coherent Applications Beamline - Michael Sprung (FS-PETRA-S (P10))   ()
14:30 Automated Scanning Nanoprobe - Michael Stueckelberger (FS-PETRA)   ()
14:40 Monochromatic Nanoprobe Beamline - Andreas Schropp (FS-PETRA) Gerald Falkenberg (FS-PETRA-S (P06))   ()
14:50 Pink Beam Nanoprobe Beamline - Gerald Falkenberg (FS-PETRA-S (P06))   ()
15:00 Full Field Imaging for Materials Science - Christina Krywka (Helmholtz-Zentrum Hereon)   ()
15:15 In-situ Bragg Microscopy Beamline - Florian Bertram (FS-PETRA-D (P08))   ()
15:25 Discussions   ()
15:55 --- Coffee Break ---
16:15
High-Energy X-ray Beamlines - Oliver Seeck (FS-PETRA-D) (until 17:55) ()
16:15 Extreme Conditions Time Resolved XRD and Imaging Microscope (ExTReM) - Hanns-Peter Liermann (FS-PETRA-D (P02.2))   ()
16:25 In-situ Large Volume Press Beamline - Robert Farla (FS-PETRA-D (P61))   ()
16:35 Swedish High-Energy Materials Science Beamline - Ulrich Lienert (FS-PETRA-D (P21.2))   ()
16:45 High-Energy Scattering and Diffraction Tomography Beamline - Martin von Zimmermann (FS-PETRA-D (P07/P21.1))   ()
16:55 High-Energy Material Science Beamline - Peter Staron (Helmholtz-Zentrum Hereon)   ()
17:10 Powder Diffraction and Total Scattering - Martin Etter (FS-PETRA-D (P02.1))   ()
17:20 Discussions   ()
17:55
Wrap-up and Next Steps - Kai Bagschik (FS-PETRA) Oliver Seeck (FS-PETRA-D) Christian Schroer (PS-PETRA) Hans-Christian Wille (FS-PETRA-S) (until 18:40) ()